Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Selamın Kelamdan Önce Olması

Selâmın Kelâmdan Önce Olması:

Sünnet olan, selâm verecek olan kimsenin her sözden önce selâm ver­mesidir. Hadisi şerifler, ilk ve sonra gelen mü’minlerin uygulamaları hep böyle işlem yapıldığını açık olarak gösterir. Bu bölümün sağlam ve güve­nilir delili de budur. Bu konu üzerinde Tirmizî’nin kitabında rivayet etti­ğimiz hadisi şerife gelince:

634- Cabir’den (Radıyallahu Anh) rivayet edildiğine göre demiştir ki, Resûlüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu: “Selâm, konuş­maya başlamadan öncedir. “[29]

Önce selâm veren daha fazla fazilet kazanır. Çünkü Peygamber Sallal­lahu Aleyhi ve Sellem sahih hadislerinde buyurdular: Karşılaşan iki kim­seden ilk selâm veren onların hayırhsıdır.” Onun için karşı karşıya gelen­lerden her birinin selâma öncelik vermesi uygundur.

635- Güzel bir isnadla Ebû Ümâme’den (Radıyallahu Anh) yapılan ri-vayetde demiştir ki, Resûlüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyur­du: “İnsanlara ilk selâm veren, Allah katında insanların en iyisidir.”[30]

Tirmizî’nin Ebû Ümâme’den rivayeti ise şöyledir: “Soruldu: Ey Allah’ın Resulü! İki adam karşılaşınca bunlardan hangisi önce selâm verir? Bu­yurdu: Allah katında bunların iyisi (selâmı önce verir).”

Tirmizî demiştir ki bu hadis hasendir.

97 Defa Görüntülendi

Did you like this? Share it:
Kadınlarla Selamlaşmak
Selamın Hükmü

BENZER KONULAR

BİLGİLER
tarafından 04 Şubat 2013 - 12:40 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 343 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Did you like this? Share it:
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Boşbırak
:
Yorumunuz
:

Ara Bul
Hızlı Menu
 

Namaz Vakitleri
Son Yazılar
Top 10
ISTANBUL'da 5 Günlük Hava Tahmini
Anket
Sitemiz Nasıl Olmuş?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Toplist25 TOPlist TOPlist