Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Nisa Suresinin Faziletleri
surelerin fazilşetleri

Nisa Süresini okuyan kişi sanki bütün mü’min kadın ve erkeklere sadaka dağıtmış ve bir köle azad etmiş gibi ecir alır ve Allahü Teala’nın günahlarından vaz geçtiği kullarından olur (Beyzavi )

Hz. Aişe radiyallahu anhâ’dan:

Ona Urve, Cenâb-ı Hakk’ın: “Yetimler hakkında adaleti yerine getirmekten korkar-sanız…” “Mâlik olduğunuz cariye ile yetinin” mealindeki âyet (Nisa, 3) hakkında sordu. Şu cevabı verdi: “Ey kız kardeşimin oğlu! Bu, şunu anlatır: Velisinin himayesinde yetim bir kız olur. Onun güzelliği ve malı velisinin hoşuna gider ve onunla evlenmek ister. Ancak öte yandan onun mehrini eksik verir. İşte bu ayette mehirlerini tam vermeden onlarla evlenmek yasaklanmış, onlarla değil de başkalarıyla evlenmeleri salık verilmiştir.”

Aişe dedi ki: “Bu âyet indikten sonra insanlar Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sel-lem’den bu hususta fetva istediler. Bunun üzerine: “Kadınlar hakkında sana soruyorlar…” “Ve nikahlamalarını da istediğiniz…” mealindeki âyet (Nisa, 127) nazil oldu. Böylece Allah bu âyette onlara şunu açıkladı: Himayelerinde olan yetim kız, mal ve güzellik sahibi olduğu zaman, onunla evlenmek isterler fakat mehrini tam olarak vermek istemezler. Malı ve güzelliği bakımından istenmeyecek biriyse onunla evlenmek istemezler ve ondan başka kadınları tercih ederler. Onlar nasıl ki, onu istemedikleri zaman, onunla evlenmiyorlarsa, onu istediklerinde de ona adil davranıp mehrini tam vermedikçe onunla evlenmemelidirler.”

Hz. Ümmü Seleme radiyallahu an-hâ’dan:

Dedim ki: “Ey Allah’ın Resulü! Erkekler harp yapıyor, kadınlar ise harp yapmıyor. Biz mirastan da (erkeklere göre) yarım (pay) alıyoruz.”

Bunun üzerine Allah şu âyeti indirdi: “Allah’ın, kiminizi kiminizden üstün kıldığı şeyleri temenni etmeyin!” (Nisa 32) Mücâhid dedi ki: Onun (Ümmü Seleme) hakkında: “Doğrusu erkek ve kadın müslümanlar…” (Ahzâb, 35) âyetini de inzal buyurmuştur.

2.254 Defa Görüntülendi

Did you like this? Share it:
Maide Suresinin Faziletleri
Zilzal Suresinin Faziletleri

BENZER KONULAR

BİLGİLER
tarafından 16 Mayıs 2013 - 17:06 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 3.864 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Did you like this? Share it:
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Boşbırak
:
Yorumunuz
:

Ara Bul
Hızlı Menu
 

Namaz Vakitleri
Son Yazılar
Top 10
ISTANBUL'da 5 Günlük Hava Tahmini
Anket
Sitemiz Nasıl Olmuş?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Toplist25 TOPlist TOPlist